هیئت وزیران مبلغ تسهیم درآمد ارائه خدمات فیبرنوری به دولت را تعیین کرد

یکی از برنامه‌هایی که وزارت ارتباطات قصد دارد تا پایان دولت سیزدهم انجام دهد، راه‌اندازی و پوشش ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری است. برای سرعت بخشیدن به این پروژه بزرگ و ملی، نیاز به مصوبه‌ای بود تا میزان درآمد دولت را از اپراتورهایی که در این پروژه مشارکت می‌کنند، کاهش دهند.

براساس قوانینی که در این حوزه وجود دارد اپراتورها هر ساله ۲۸ درصد از درآمد خود را به خزانه دولت واریز می‌کنند. هیئت وزیران با تصویب این مصوبه، مقرر کرده‌اند که اپراتورهای ارائه‌دهنده فیبرنوری تنها یک‌دهم از درآمدی را که از این پروژه دارند، به دولت پرداخت کنند.

صادق عباسی شاهکوه، رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این مورد اعلام کرد:

براساس مصوبه هیئت وزیران و با توجه به طولانی بودن دوره بازگشت سرمایه و رسیدن به نقطه سر‌به‌سری طرح‌‌های توسعه شبکه مبتنی بر (تار) فیبرنوری برای منازل و کسب‌وکارها، از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا پایان سال ۱۴۰۸، مبلغ تسهیم درآمد ارائه این خدمات به کاربران، یک‌دهم درصد تعیین شده است.

این بدین معنی خواهد بود که ارائه‌دهندگان خدمات مبتنی بر فیبرنوری در پایان هر سال از محل درآمد خود تنها یک‌دهم درصد را به دولت پرداخت خواهند کرد.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تأکید کرده که این مبلغ تسهیم درآمد برای ارائه خدمات دسترسی مبتنی بر فیبرنوری به کاربران دارای درگاه فعال و به شرط تفکیک درآمد خدمات FTTP از سایر خدمات، در صورت‌های مالی حسابرسی‌شده مورد تأیید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تصویب شده است. سرویس FTTP یک اتصال کابل فیبرنوری خالص است که از یک ارائه‌دهنده خدمات اینترنت (FCP) به‌طور مستقیم به خانه یا محل کار کاربر منتقل می‌شود.

عباسی شاهکوه تصریح کرده خدمات عمده‌فروشی دسترسی مبتنی بر فیبر نوری به شرط تفکیک حساب‌های مالی عمده‌‌فروشی و خرده‌فروشی در صورت‌های مالی حسابرسی‌شده، رعایت الزامات مصوب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و تأیید رگولاتوری، از ابتدای سال ۱۴۰۱ مشمول تسهیم درآمد نمی‌شود.

توسعه زیرساخت‌های ارتباطی ثابت، پر سرعت و باکیفیت مبتنی بر فیبر نوری FTTX یکی از اصلی‌ترین اولویت‌های دولت سیزدهم برای ارتقای کیفیت خدمات حوزه ICT به مردم است. راه‌اندازی ۲۰ میلیون پورت فیبرنوری به گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یک طرح ملی است که با تأکید رئیس جمهوری، قرار است تا پایان دولت سیزدهم به بهره‌برداری برسد و مردم بتوانند از اینترنت با سرعت چند ۱۰۰ مگابیت استفاده کنند.

وزارت ارتباطات برای دستیابی به این هدف، یک برنامه حدوداً سه‌ساله را تدوین کرده است. اولین قدمی که در سال ۱۴۰۰ برداشته شد، تصویب اصل حاکم بر تقسیم کار و حمایت از توسعه شبکه دسترسی مبتنی بر فیبرنوری، تصویب شرایط مشارکت اپراتورهای موبایل در توسعه شبکه فیبرنوری، ایجاد ۵۰۰ هزار پورت منصوبه فیبرنوری، تدوین تعرفه و ضوابط استفاده از امکانات پایه توانیر و شهرداری‌ها و تدوین مقررات و ضوابط عمده‌فروشی بود. آن‌طور که خبرگزاری ایرنا گزارش داده، تصویب مقررات سیم‌کشی داخل ساختمان از قدم‌های بعدی این طرح ملی بوده که قرار است در امسال (۱۴۰۱) برداشته شود.

تصویب مقررات مرتبط با تحریک تقاضای خدمات مبتنی بر فیبرنوری، پوشش یک میلیون خانوار در کلان‌شهرها جهت دسترسی با سرعت حداقل ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، پوشش ۵۰۰ هزار خانوار در کلان‌شهرها برای دسترسی با سرعت حداقل ۵۰ مگابیت بر ثانیه، پوشش ۱.۵ میلیون خانوار در سایر شهرها جهت دسترسی با سرعت حداقل ۵۰ مگابیت بر ثانیه، پوشش ۲ میلیون خانوار در سایر شهرها جهت دسترسی با سرعت حداقل ۳۰ مگابیت بر ثانیه، واگذاری فرکانس‌های باقی‌مانده در باند ۳ هزار و ۵۰۰ مگاهرتز، ظرفیت‌سازی برای بومی‌سازی ۲۰ درصد از تجهیزات پسیو (عملکردشان نیاز به برق ندارد) و اکتیو (فعال) شبکه ملی فیبرنوری و افتتاح خط تولید تجهیزات انتهایی برای خدمات فیبرنوری با ظرفیت حداقل یک میلیون مودم برای اتصال به فیبرنوری از جمله برنامه‌های وزارت ارتباطات در سال ۱۴۰۱ است.

منبع : www.zoomit.ir
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید