مریخ‌ نورد استقامت کاوش در یک دلتای باستانی در سطح مریخ را شروع کرد

مریخ نورد استقامت به‌تازگی شروع به کاوش یکی از جذاب‌ترین نواحی سطح مریخ کرده است. این ناحیه یک دلتای باستانی در دهانه Jezero است که بررسی آن از چند روز پیش شروع شده است. این دلتا می‌تواند اطلاعات بسیار خوبی درباره احتمال وجود آب در سطح کره مریخ در اختیار ما قرار دهد و دانشمندان شاید بتواند شواهدی از زندگی میکروبی را در آنجا پیدا کنند.

یکی از دانشمندان ناسا گفته است:

ما بیش از یک سال است که از فاصله دور در حال مشاهده دلتای مذکور بودیم و در این مدت مریخ‌نورد استقامت مشغول کاوش سطح دهانه Jezero بود. حالا ما به این ناحیه رسیده‌ایم و می‌توانیم جزئیات بیشتری را از آن به دست بیاوریم.

این مریخ‌نورد قرار است در این دلتای باستانی شروع به جمع‌آوری نمونه سنگ و خاک بکند و سپس آن‌ها را به زمین برگرداند تا مورد بررسی دانشمندان قرار بگیرند.

مریخ

مریخ‌نورد استقامت حدود ۴۰ متر در روی این دلتا حرکت خواهد کرد تا از قسمت‌های مختلف آن نمونه جمع کند. دلتای باستانی Jezero از سنگ‌های رسوبی لایه‌دار تشکیل شده که میلیاردها سال پیش زمانی که آب در این ناحیه داشته است به وجود آمده‌اند. بنابراین اگر قبلا حیاتی در سطح مریخ وجود داشته است مسلما در این رسوبات می‌توان نشانه‌های آن‌ها را پیدا کرد.

این قسمت از ماموریت مریخ‌نورد استقامت حدود شش ماه طول خواهد کشید و دانشمندان امیدوارند که اطلاعات خوبی از این ناحیه جمع‌آوری کنند. این مریخ‌نورد هم‌اکنون در نقطه‌ای به نام Cannery Passage قرار دارد و مشغول کاوش در آنجاست. دانشمندان سعی خواهند کرد با گرفتن تصاویر متعدد از این منطقه مسیر بعدی مریخ‌نورد استقامت را مشخص کنند.

منبع: DigitalTrends

منبع : techfars.com
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید