ثبت تصویر نادر از ادغام دو کهکشان توسط تلسکوپ Víctor M. Blanco

تلسکوپ Víctor M. Blanco در جدیدترین تلاش خود موفق به ثبت تصویر دو کهکشان در حال ادغام با یکدیگر شده است. این دو کهکشان به‌ترتیب NGC 1512 و NGC 1510 نام دارند و به نظر می‌رسد پروسه ادغام آن‌ها ۴۰۰ میلیون سال در حال انجام است.

هرچه این دو کهکشان به هم نزدیکتر می‌شوند سرعت شکل‌گیری ستارگان افزایش می‌یابد و ستارگان جدیدتری از دل آن‌ها متولد می‌شوند. کهکشان NGC 1512 که در سمت چپ قرار دارد بزرگتر از NGC 1510 در سمت راست است و هر دو در کنار هم تصویر بسیار جالبی را به ثبت رسانده‌اند. NGC 1512 یک کهکشان مارپیچی از نوع کهکشان راه شیری است و کهکشان کوچکتر NGC 1510 یک کهکشان کوتوله است که ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند.

کهکشان

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید هاله‌ای از گردوغبار و گاز در اطراف محل ادغام این دو کهکشان شکل گرفته است و نیروی گرانشی باعث تغییر شکل آن ناحیه شده است. این دو کهکشان درنهایت باهم ترکیب شده و تبدیل به یک کهکشان واحد خواهند شد.

این دو کهکشان در صورت‌فلکی Horologium قرار دارد و این تصویر توسط دوربین انرژی تاریک NOIRLab که‌روی تلسکوپ ۴ متری Víctor M. Blanco در آمریکا نصب است ثبت شده است.

البته هدف اصلی این تلسکوپ مطالعه انرژی تاریک در کیهان است و از سال ۲۰۱۹ در حال جمع‌آوری داده‌ها از نقاط مختلف کیهان است.

منبع: DigitalTrends

منبع : techfars.com
بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید