باشگاه تیراندازی اختاپوس ها ؛ وقتی آبزیان با هم گلاویز می‌شوند + ویدیو

۲۲ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۲۶

برخی از اختاپوس های ماده هیچ ابایی ندارند که با تیراندازی به مزاحمان، آن‌ها را دک کنند. این ویدیو، درگیر شدن دو اختاپوس نر و ماده را نشان می‌دهد.

اختاپوس ها در زیر آب، اشیای مختلفی را به اطراف پرت می‌کنند. طی مطالعه‌ای که توسط محققان دانشگاه سیدنی ترتیب داده شد، دوربین‌های زیرآبی به صورت ۲۴ ساعته، این موجودات هشت پا را تحت نظر گرفتند. در فیلم‌های ضبط شده، محققان به ۱۰۲ مورد اختاپوس گلومی یا سیدنی (Octopus tetricus) برخوردند که از هر چیزی برای تیراندازی استفاده می‌کنند: پوسته صدف و سنگ های کف دریا تا جوهر خودشان!

شواهدی وجود دارد که گاهی اوقات، این پرتاب‌ها با هدف برخورد به یک اختاپوس دیگر انجام می‌گیرد و نوعی رفتار اجتماعی بین آن‌هاست.

در این کلیپ، یک اختاپوس ماده را می‌بینیم که پس از خوردن محتویات یک صدف، پوسته آن را پرت می‌کند.

اما در همین هنگام، سر و کله یک مزاحم هم پیدا شده و واکنش اختاپوس ماده، شلیک جوهر به آن است. البته برای این کار، به هیچ یک از هشت بازوی خود نیاز ندارد؛ بلکه جوهر ذخیره شده در کیسه جوهر آن، از طریق ارگانی به نام سیفون و با کمک جت آب، پرتاب می‌شود. چیزی شبیه به یک تیروکمان هیدرولیک زیرآبی!

محققان دریافتند که دو سوم این شلیک‌ها، توسط اختاپوس های ماده صورت می‌گیرد؛ اغلب وقتی که اختاپوس های دیگر به قصد جفت‌گیری، نزدیک آن‌ها می‌شوند.

علاوه بر تیراندازی، توانایی دیگر اختاپوس ها، تغییر رنگ پوست است؛ هر چه تیره‌تر، تندخوتر و تهاجمی‌تر!

به گفته‌ی محققان، وقتی اختاپوسی به رنگ تیره درمی‌آید، با شدت بیشتری شلیک می‌کند و احتمال برخورد جوهر به هدف، بالاتر می‌رود. البته باز هم فقط ۱۷ درصد از این پرتابه‌ها، به اختاپوس های دیگر اصابت می‌کند.

دانشمندان می‌گویند هنوز مطالعات بیشتری نیاز است تا معنی و مفهوم این رفتار عجیب اجتماعی آن‌ها را بفهمیم. اما به هر حال، توانایی شلیک به هم‌نوع خود، به جز انسان فقط در چند گونه دیگر دیده شده که اختاپوس یکی از آن‌هاست.

منبع : gadgetnews.net
بازگشت به لیست

نوشته های مشابه